Podstawą bycia razem jest wzajemny szacunek, miłość, a przede wszystkim zaufanie. Bez tego trudno o długotrwałe relacje małżeńskie lub partnerskie. Gdy zaufanie jest nadwyrężane, związek może chylić się ku upadkowi.
Statystyki pokazują, że zdradzają i romansują zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Każda zdrada niesie ze sobą kłamstwa oraz brak zaufania w związku. Czasami nawet nie musi dochodzić do zdrady, już same podejrzenia są rysą na związku, którą bardzo ciężko zetrzeć.
Nikt z założenia nie chce być nieufny w stosunku do partnera, jednak takie uczucia mogą się pojawiać. Przyczyny braku zaufania w związku mogą być różnorodne. Najczęściej związane są z zazdrością o drugą osobę oraz z własnymi kompleksami.
Strona z nadwyrężonym zaufaniem czuje się nie dość dobra dla partnera lub partnerki, obawia się porzucenia, czasami ma za sobą takie doświadczenie i jest nadmiernie przewrażliwiona. To sprawia, że nawet pojedynczy późniejszy powrót do domu rodzi podejrzenia, mimo że druga strona niczego nie ukrywa.
Inną przyczyną braku zaufania jest dawanie przez partnera powodów do takich odczuć. Wcześniejszy romans, flirt, zbyt czułe smsy do koleżanek albo kolegów z pracy powodują, że wiarygodność partnera znacząco spada w oczach małżonka.
Zaufanie w związku to podstawa, lecz czasami trzeba to zaufanie sprawdzić. Szczególnie, kiedy partner lub partnerka dają powody do niepokoju. Sprawdzenie wiarygodności może potwierdzić ewentualne obawy i wątpliwości.
Jednym ze sposobów sprawdzania wiarygodności partnerskiej jest samodzielne działanie, drugim – skorzystanie z pomocy specjalistów, którzy mają doświadczenie w obserwacji i wyciąganiu wniosków. Jest to o tyle korzystniejsze, że w razie potwierdzenia obaw można mieć od razu materiał do rozwodu.
Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, czy partner zdradza i zawodzi zaufanie. Detektywi specjalizujący się w obserwacji mężów i żon podejrzewanych o niewierność wymieniają pięć podstawowych sposobów sprawdzenia, czy partner zdradza.
Pierwszy to nagłe zmiany w planie dnia, szczególnie rzucające się w oczy, gdy dotąd partner miał stałe godziny pracy. Nadgodziny, wyjazdy – mogą być znakiem ostrzegawczym, że mąż lub żona mają kogoś na boku.
Drugi sposób to nagła chęć dbania o siebie, zwłaszcza jeśli do tej pory eksperymenty fryzjerskie oraz ubrania nie były przedmiotem zainteresowań. Dla stałych partnerów staramy się mniej niż dla nowych.
Trzecia wskazówka to brak zainteresowania mężem, żoną, skupianie się na nowym, ukrywanym związku. Wiąże się z tym czwarta rzecz, czyli rozdrażnienie i bezpodstawna agresja wynikająca z dyskomfortu spowodowanego funkcjonowaniem w dwóch związkach. Dodatkowo zdradzający partner znacznie chętniej flirtuje lub zaczyna flirtować, nie zważając nawet na obecność partnera obok.
Brak zaufania do partnera nie zawsze oznacza, że ten już zdradził. Zdarza się, że jego zachowanie zaczyna się zmieniać, powodując obawy. W takiej sytuacji można spróbować ocenić, czy partner albo partnerka kłamie. Najlepiej zapytać wprost – gdzie był, z kim, w jakim celu. Jeżeli partner wykręca się od odpowiedzi, nie patrzy prosto w oczy, wówczas można podejrzewać, że dzieje się w związku coś niedobrego.
Nie wszystkie pary po zdradzie się rozwodzą. Niektóre próbują od nowa, jednak odbudowanie zaufania jest trudne. Wtedy potrzeba czasu, aby nie pojawiały się obawy o kolejną zdradę, krótki romans czy flirt. W takiej sytuacji nie pomoże już detektyw, lecz psycholog oraz szczera rozmowa. Zawiedzione zaufanie odbudować można poprzez brak tajemnic w małżeństwie, uporanie się z podejrzeniami względem partnera i mówienie o swoich uczuciach – to jedne ze sposobów na odbudowanie zdrowych relacji.