Kancelaria Śledcza

Zamontowanie podsłuchu w telefonie nie jest dziś niczym szczególnie trudnym. Czasem nie trzeba nawet mieć go w ręce, by zyskać dostęp do cudzych rozmów i wiadomości. Jak zatem skutecznie chronić się przed podsłuchem w telefonie i zabezpieczyć przed wyciekiem danych?

Kiedy możesz podejrzewać, że masz podsłuch w telefonie?

Czasy kiedy podsłuch w telefonie oznaczał, że wewnątrz naszego aparatu ktoś umieścił małą, ale przy bliższych oględzinach widoczną pluskwę, już dawno minęły. Dziś ktoś, kto chce zapoznać się z treścią naszych rozmów, nie musi nawet widzieć naszego telefonu na oczy. W dobie smartfonów wystarczy, że uda mu się umieścić w nim wirusa lub specjalną aplikację podsłuchującą telefon. Program taki jest zazwyczaj niewidoczny dla użytkownika telefonu, a instaluje się, gdy otworzymy zarażony załącznik do maila czy klikniemy w podejrzany link.

Jakie objawy daje podsłuch w telefonie komórkowym? Stosunkowo niewielkie. Powinniśmy zwracać uwagę na to czy telefon nie zachowuje się „dziwnie” i czy nie „szaleje” – to znaczy, czy np. aplikacje nie uruchamiają się nagle samoczynnie, czy nie resetuje się, zawiesza lub wyłącza. Obserwujmy także jak działa bateria. Jeśli wyładowuje się niespodziewanie szybko, to możliwe, że w telefonie komórkowym może być podsłuch.

Przeczytaj także: Jak sprawdzić czy mam podsłuch w domu?

Jak wykryć podsłuch w telefonie?

Jak sprawdzić czy w telefonie jest podsłuch? Jest na to kilka sposobów. Podsłuch w telefonie można wykryć samemu za pomocą specjalnych uniwersalnych kodów wprowadzanych z poziomu klawiatury. O tym czy w telefonie mamy podsłuchy z nagrywaniem przekonamy się wybierając kody *#21#, *#62#. Po ich wpisaniu dowiemy się czy nasze połączenia są przekierowywane na inne numery. Jeżeli tak, a my nic o tym nie wiedzieliśmy, a na dodatek nie znamy numerów, na które przekierowano połączenia, to może oznaczać, że ktoś nas podsłuchuje. Przekierowania można wyłączyć kodem ##002#.

Jak rozpoznać podsłuch w telefonie innymi metodami? Podsłuch w telefonie wykryją specjalne aplikacje oraz programy antywirusowe. W sklepach detektywistycznych i szpiegowskich można też nabyć specjalne urządzenie – wykrywacz podsłuchów w telefonie – które wyposażone jest w specjalne czujniki pozwalające z dużą dokładnością określić, czy telefon jest na podsłuchu.

Wiedzę jak sprawdzić czy telefon jest na podsłuchu posiadają też profesjonaliści, najczęściej agencje detektywistyczne i kancelarie śledcze.

Nagrywanie rozmów i posłuch – czy Android to umożliwia?

Jak informują serwisy poświęcone tematyce telefonów komórkowych, firma Google zablokowała w nowej wersji systemu – Android 9 Pie z 2018 roku – wszystkie metody na nagrywanie połączeń głosowych. Nowy system dostępny jest na najnowszych telefonach. Jakie są powody usunięcia funkcji nagrywania z nowego Androida? Dziennikarze spekulują, że chodziło o zmniejszenie ryzyka podsłuchiwania i nagrywania rozmów, które w większości krajów są nielegalne.

Czy podsłuch w telefonie jest legalny?

Podsłuch w telefonie legalnie mogą zainstalować jedynie określone prawem służby mundurowe. Ale warunków, kiedy to mogą zrobić jest więcej, a ostatecznie zazwyczaj zgodę na podsłuch w telefonie musi wydać sąd.

Co jednak, gdy podsłuchiwać chcemy my, np. gdy podejrzewamy zdradę małżonka? Posłuch w telefonie, zresztą tak jak każdy inny, jest nielegalny. Szczególnie informuje o tym art. 267 § 3 Kodeksu karnego: „kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem podlega karze do 2 lat więzienia”.

Od takiej sytuacji należy odróżnić przypadek, gdy nagrywamy własne rozmowy – wtedy takie nagrywanie czy podsłuchiwanie samego siebie jest dopuszczalne.

Jeśli przypuszczamy, że nasz telefon jest na podsłuchu, możemy samodzielnie skorzystać podstawowych sposób wykrycia podsłuchu. A jeżeli dalej nie wiadomo jak sprawdzić czy mam podsłuch w telefonie, warto skorzystać z pomocy profesjonalistów.