Pod względem liczby wypadków drogowych Polska niestety wciąż jest w czołówce Europy. W 2017 roku w naszym kraju miało miejsce 32 760 wypadków drogowych, w których zginęło 2831 osób, a rannych zostało 39 466. Jaka kara grozi osobie, która spowoduje wypadek? Co w sytuacji, gdy będzie to wypadek śmiertelny lub gdy sprawca był nietrzeźwy? Analizujemy.

 

 

Kolizja a wypadek drogowy

Zanim odpowiemy sobie na pytanie, jaka kara grozi za spowodowanie wypadku drogowego, musimy wprowadzić rozróżnienie, o którym wielu kierowców zapomina.

Kolizja drogowa to zdarzenie komunikacyjne, w którym ucierpiały jedynie pojazdy, a nie ich kierowcy lub piesi. Z kolei wypadek komunikacyjny ma miejsce wtedy, kiedy poszkodowanymi są również ludzie. Różnica w postępowaniu jest znaczna – w przypadku kolizji należy w miarę możliwości usunąć pojazdy z drogi i spróbować porozumieć się z drugim kierowcą. Jeśli dojdzie do porozumienia, wzywanie policji nie jest konieczne. Z kolei w przypadku wypadku drogowego należy powiadomić zarówno policję, jak i pogotowie, a także pozostawić pojazdy w zastanym miejscu, odpowiednio je zabezpieczając.

Kolizja drogowa najczęściej będzie stanowić wykroczenie, a jej sprawca otrzyma mandat. Natomiast wypadek komunikacyjny, jeśli doprowadził do rozstroju zdrowia lub naruszenia czynności ciała na dłużej niż 7 dni, traktowany będzie już jak przestępstwo – bez względu na to, czy kierujący naruszył zasady ruchu drogowego umyślnie, czy nieumyślnie.

Wypadek drogowy – kto może być sprawcą?

Zgodnie z artykułem 177 kk sprawcą wypadku drogowego może być każdy uczestnik ruchu drogowego, a więc zarówno kierowca pojazdu, jak i pieszy czy rowerzysta. Aby zdarzenie mogło jednak być zakwalifikowane jako wypadek drogowy, musi brać w nim udział przynajmniej jeden pojazd.

Co grozi za spowodowanie wypadku?

Kara za spowodowanie wypadku drogowego może wynieść nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Jednak jeśli w konsekwencji wypadku jeden z uczestników odniesie ciężkie obrażenia ciała lub poniesie śmierć, sprawcy może grozić nawet od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Kara za spowodowanie wypadku śmiertelnego będzie również wyższa, jeśli sprawca był pod wpływem alkoholu lub zbiegł z miejsca wypadku (przeczytaj też: Co grozi za jazdę po wpływem alkoholu? [link]).

Czy za spowodowanie wypadku można stracić prawo jazdy? Tak – jeśli sąd nałoży na sprawcę zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych, który będzie dłuższy niż rok, kierowca po upływie tego czasu będzie musiał ponownie podejść do egzaminu na prawo jazdy.

Spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu

Spowodowanie wypadku po alkoholu traktowane jest bardziej surowo. Za to przestępstwo sprawcy może grozić o 9 miesięcy do 4,5 roku pozbawienia wolności. Podobnie jak w poprzednim przypadku, kara może być wyższa, jeśli sprawca zbiegł z miejsca popełnienia przestępstwa.

Jaka kara za spowodowanie wypadku śmiertelnego pod wpływem alkoholu?

Wyroki za spowodowanie wypadku śmiertelnego pod wpływem alkoholu mogą wynieść nawet od 2 do 12 lat pozbawienia wolności. W takiej sytuacji sąd też obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych. Często zakaz ten jest dożywotni.

Odszkodowanie za spowodowanie wypadku

Zakaz prowadzenia pojazdów czy też pozbawienie wolności to nie jedyna kara, jaka może czekać sprawcę wypadku. Sąd może również orzec o konieczności naprawienia szkody lub zadośćuczynienia poszkodowanemu – na przykład poprzez wypłatę odszkodowania. Warto pamiętać, że poszkodowany (lub jego rodzina) mogą także dochodzić odszkodowania na drodze cywilnej. Odszkodowanie za spowodowanie wypadku śmiertelnego może obejmować na przykład zwrot kosztów pogrzebu czy też odszkodowanie za pogorszenie sytuacji życiowej (np. w przypadku śmierci ojca, który był jedynym żywicielem rodziny).

Spowodowanie wypadku drogowego to przestępstwo, które wciąż zdarza się w Polsce bardzo często i za które grozi poważna kara. Bez względu na okoliczności, w takiej sytuacji warto skorzystać z pomocy prawnika, który doradzi i zadba o to, by wyrok był dla oskarżonego jak najbardziej korzystny.