Niemal każdego roku media informują, że służby specjalne stosują coraz więcej podsłuchów. Według danych policji z 2018 roku, założyła ona niemal 10 tys. podsłuchów. Na tego rodzaju działalność zgodę wydaje sąd. Ale Polacy coraz bardziej lubią się podsłuchiwać także prywatnie, a urządzenie podsłuchowe dostępne są od ręki. Czy to jednak legalne?
Urządzenia podsłuchowe najróżniejszego typu można dziś bez najmniejszego problemu kupić w internecie i sklepach stacjonarnych. Kosztują od kilkudziesięciu złotych do kilku tysięcy. Ich zakup jest dozwolony przez prawo (ale używanie już niekoniecznie, o czym poniżej). Podsłuchy przybierają najróżniejszą formę – od przedmiotów codziennego użytku, jak długopisy, pendrive’y, zegarki czy nawet radia, po bardzo wyszukane i miniaturowe gadżety, których nie sposób zauważyć. A nawet aplikacje podsłuchujące na telefon. Jak się przed nimi uchronić i jak sprawdzić czy mam podsłuch w domu?
W domu znaleźliśmy nietypowy długopis? Urządzenie, którego tam wcześniej nie było? Mamy wrażenie, że ktoś poprzestawiał rzeczy w mieszkaniu? Te z pozoru niegroźne sygnały mogą świadczyć o tym, że ktoś podłożył nam podsłuch.
Podsłuchu w domu możemy spodziewać się np. w przypadku, gdy partner podejrzewa nas o zdradę lub chce się rozwieść. W skrajnych przypadkach podsłuchy, nawet w domu, może zakładać konkurencja zawodowa czy nazbyt ciekawscy sąsiedzi. Podsłuchu spodziewać się można też, gdy wiemy, że prokuratura czy policja prowadzą przeciw nam śledztwo.
Jest wiele sposobów, by odnaleźć podsłuch w domu. Jak wykryć podsłuch w domu w sposób najprostszy, ale czasochłonny? Należy dokładnie przeszukać całe mieszkanie kawałek po kawałku. Sprawdzić każdy zakamarek, każdą szczelinę, każde miejsce, gdzie można zmieścić coś niewielkiego. Jeśli podejrzewamy, że podsłuchuje nas osoba, która nie ma wielkiej wiedzy jak założyć podsłuch w domu, to możemy zacząć od miejsc bardziej oczywistych, jak ramy obrazów, doniczki czy zegary. Warto też skontrolować długopisy i pamięć pendrive.
Jak jeszcze znaleźć podsłuch w domu? Można skorzystać ze specjalnego urządzenia – wykrywacza podsłuchów, którego różne rodzaje dostępne są w sklepach szpiegowskich. Można też skorzystać z usług doświadczonego detektywa lub kancelarii śledczej, którzy z pewnością wiedzą jak sprawdzić czy w domu jest podsłuch.
Pytanie to pada często w kontekście rozwodów. Małżonkowie zastanawiający się jak zdobyć dowody zdrady często sięgają właśnie po urządzenia do podsłuchiwania, by później w sądzie przedstawić nagrania dyskredytujące partnera. Ale czy podsłuch w domu jest legalny? Odpowiedź na to pytanie jest trudna, bo zdania sądów i prawników są podzielone, a prawo o podsłuchu w domu bezpośrednio nie mówi. Generalnie nagrywanie własnych rozmów z inną osobą, np. małżonkiem jest legalne. Zgodnie z art. 267 Kodeksu karnego, podsłuch, m.in. w domu, karalny jest, gdy służy zdobyciu przez podsłuchującego „informacji dla niego nieprzeznaczonej”. Nielegalne jest więc nagrywanie rozmów, w których nie uczestniczymy, a także rozpowszechnianie tych nagrań.
Co jednak, gdy jesteśmy nagrywani w sytuacjach szczególnych – np. gdy podsłuch w domu został zainstalowany potajemnie i nagrywa nasze rozmowy z osobami trzecim, by zdobyć dowód na zdradę? Wówczas sytuacja się komplikuje. W praktyce, np. podczas rozpraw rozwodowych, to sąd decyduje czy dowód z takiego podsłuchu jest istotny i niezbędny, a tym samym czy go dopuszcza, czy też nie.
Osoba podsłuchiwana może też na podstawie cytowanego wcześniej przepisu zgłosić przestępstwo, a podsłuchującemu grożą 2 lata więzienia. Na drodze cywilnej podsłuchiwany może próbować dochodzenia naruszenia jego dóbr osobistych.
Jednak policja w przypadku podsłuchu w domu zajmuje niejednoznaczne stanowisko – czasem funkcjonariusze podejmują sprawę, ale zdarzały się przypadki, że policjanci osobę zgłaszającą podsłuch w domu zamontowany przez współmałżonka odesłali z kwitkiem.
Zupełnie inną sprawą są podsłuchy w domu instalowane przez służby państwowe – o możliwości ich stosowania decyduje sąd.
Ze względu na łatwą dostępność urządzeń podsłuchowych coraz częściej można spotkać się z podsłuchami w domu. Jednak trzeba pamiętać, że korzystanie z nich zazwyczaj jest nielegalne. Do oceny czy tak jest oraz wykrycia podsłuchu najlepiej zatrudnić profesjonalistów.