Kancelaria Śledcza

Nawet jedna trzecia małżeństw, a w miastach nawet 40%, kończy się rozwodem. Najczęstszą przyczyną rozpadu małżeństwa jest zdrada – dotyczy to aż co piątego rozwodu. Jak rozpoznać zdradę w porę i co zrobić potem?

 

Zdrada w małżeństwie – czym jest?

Sprawa jest skomplikowana, ponieważ nie ma jednej definicji zdrady w małżeństwie. To co dla jednych jest dopuszczalne, a nawet normalne, dla innych jest absolutnie niedozwolone. Nie ma też prawnej definicji zdrady małżeńskiej. Co w takim razie można uznać za zdradę? Na początek można rozróżnić między zdradą fizyczną a emocjonalną. W pierwszym przypadku dochodzi do kontaktów seksualnych między jednym z małżonków a inną osobą. Jest to najczęstsze zachowanie męża, który zdradza. Ze zdradą emocjonalną mamy do czynienia, kiedy jeden z małżonków angażuje się uczuciowo i intymnie w relacje z inną osobą, ale niekoniecznie dochodzi tu do współżycia. To taką zdradę męża kobiety traktują bardziej serio i jednocześnie same częściej się w nią wikłają.

Pamiętajmy jednak, że wiele zależy tu od usposobienia partnerów. Kiedy jedni są w stanie wybaczyć nawet „skok w bok”, dla innych flirt czy pocałunek mogą być już powodem do rozstania się.

Oznaki zdrady – 8 objawów zdrady

Z przyczyn o których już wspomniano, trudno w sposób wyczerpujący i jednoznaczny określić wszystkie oznaki zdrady. Doświadczenie uczy jednak kilku wzorców związanych z tym, jak się zachowuje facet kiedy zdradza, a jak wygląda zdrada żony. Jakie są najczęstsze symptomy zdrady?

  • Oschłość, oziębłość, brak czułości i zainteresowania małżonkiem.
  • Brak popędu seksualnego wobec małżonka.
  • Nerwowość, irytacja, złośliwość.
  • Zmiany planu dnia, zostawanie do późna w pracy.
  • Ciągłe korzystanie z telefonu .
  • Zmiana wyglądu, nadmierne dbanie o siebie.
  • Nieuzasadnione wydatki.
  • Częstsze wyjazdy.

Jednak zachowanie męża po zdradzie lub objawy zdrady żony mogą zupełnie odbiegać od tego schematu. Do tego stopnia, że chcąc zrekompensować drugiej stronie zdradę bądź zagłuszyć wyrzuty sumienia, czasami zdradzający małżonek zacieśnia relacje czy angażuje się na nowo w związek, aż do przesady.

Żona mnie zdradza. Mąż mnie zdradza – co robić?

Na tak postawione pytanie można odpowiedzieć – to zależy. Kiedy małżonkowie staną przed dylematem – mąż mnie zdradza albo zdradza mnie żona, muszą zdecydować się czy są w stanie pociągnąć ich związek dalej, przeanalizować czy druga strona przestała i wyraziła skruchę. W poszukiwaniu odpowiedzi na takie pytania pomóc może psychoterapia dla par. Co jednak, gdy sprawy zaszły zbyt daleko i nie ma mowy o pojednaniu? Pozostaje rozwód.

Przeczytaj: Jak złożyć pozew rozwodowy krok po kroku.

Rozwód może odbyć się za porozumieniem stron albo z orzeczeniem winy jednego lub obojga małżonków. To o tyle istotne, że wina wpływa np. na ewentualne zasądzenie alimentów. Ale żeby sąd mógł orzec o winie, należy przedstawić jak ona wyglądała oraz poprzeć to dowodami. Oczywiście, zdrada małżeństwa jest bardzo mocną przesłanką zasądzenie rozwodu z orzeczeniem winy. Przy czym należy pamiętać, że zdrada nie jest w polskim prawie w żaden sposób penalizowana, innymi słowy nie jest to czyn karalny. Nie jest też podstawą do odebrania praw rodzicielskich.

Jak udowodnić zdradę męża lub żony? Pomogą zeznania świadków, jednak to mało. Najlepiej posłużyć się twardymi dowodami, jak zdjęcia, nagrania, smsy, maile, podsłuch na telefonie, dokumenty, bilety, rachunki, itd. Można próbować zdobyć je samodzielnie lub zatrudnić specjalistów – np. Kancelarię Śledczą. Profesjonaliści przeprowadzą obserwację i zdobędą dowody, nie zostawiając po swoich działaniach śladu. Dostarczą za to kompletny raport, który można wykorzystać w postępowaniu sądowym.

Zdrada małżeńska to doświadczenie niezwykle przykre, ale coraz częściej spotykane. Jeśli podejrzewamy o nią naszego partnera, a czara goryczy już dawno się przelała i jesteśmy gotowi na rozwód, to warto zadbać o swój interes i zebrać niezbite dowody na niewierność małżonka. Dzięki nim rozwodu z orzeczeniem o winie niewiernego partnera możemy być więcej niż pewni.