Tylko w 2017 roku sądy w Polsce udzieliły ponad 65 tys. rozwodów. Sprawy rozwodowe czasem kończą się na jednym posiedzeniu, kiedy indziej ciągną się latami. Ale zawsze na początku należy wnieść do sądu papiery rozwodowe. Jak i gdzie złożyć pozew o rozwód?

Do jakiego sądu wnieść papiery rozwodowe?

O tym, gdzie składać pozew o rozwód, mówią przepisy Kodeksu postępowania cywilnego. Sądy przeznaczone do rozpatrzenia danej sprawy określa się na podstawie ich tzw. właściwości: miejscowej – najczęściej dotyczącej miejsca zamieszkania pozywających lub wystąpienia jakiegoś zdarzenia oraz właściwości rzeczowej – określającej katalog spraw, jakimi dany sąd się zajmuje.

Przeczytaj także artykuł o tym, jak złożyć pozew o rozwód.

W przypadku sprawy o rozwód właściwy jest sąd okręgowy (czyli stopień wyżej niż podstawowy sąd — rejonowy), w którego okręgu małżonkowie mieli ostatnie wspólne miejsce zamieszkania, jeśli chociaż jedno z nich tam nadal przebywa.

Ale gdzie złożyć pozew rozwodowy, jeśli oboje z małżonków mieszkają już gdzie indziej? Wówczas papiery rozwodowe należy złożyć w sądzie okręgowym, na którego terenie zamieszkuje pozwany, czyli osoba, z którą chcemy się rozwieść. Dopiero gdy nie jest możliwym ustalenie, gdzie pozwany mieszka, pozew o rozwód składa się w sądzie właściwym dla powoda, czyli osoby składającej wniosek o rozwód.

Dodatkowo pozew o rozwód trzeba wcześniej opłacić. W tym artykule piszemy o kosztach sprawy rozwodowej.

Pozew rozwodowy — gdzie go złożyć w największych miastach?

Na szczęście dla składających pozew o rozwód, sądy okręgowe swoją właściwością obejmują dość duży obszar, skupiający zazwyczaj któreś duże miasto i okoliczne mniejsze miejscowości. Sądy podzielone są na wydziały i do w nich należy składać pozew o rozwód. To który wydział rozpatrzy sprawę, zazwyczaj zależy od nazwiska osoby składającej pozew o rozwód – decyduje kolejność alfabetyczna.

Gdzie złożyć pozew o rozwód w Warszawie?

W stolicy – ze względu na jej rozmiar – sprawa tego, gdzie złożyć wniosek o rozwód, jest nieco bardziej skomplikowana. Po pierwsze, w Warszawie działają dwa sądy okręgowe – dla lewobrzeżnej Sąd Okręgowy w Warszawie, a dla prawego brzegu Wisły Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w Warszawie.

W przypadku Sądu Okręgowego w Warszawie podział gdzie składać wniosek o rozwód wygląda tak:

  • Śródmieście (Centrum), w których nazwisko składającego pozew zaczyna się na litery od A do M — I Wydział Cywilny:
  • Śródmieście (Centrum), w których nazwisko składającego pozew zaczyna się na litery od N do Ż — II Wydział Cywilny.
  • Mokotów i Wilanów dla nazwiska na litery od A do M — III Wydział Cywilny.
  • Mokotów i Wilanów dla nazwiska na litery od N do Ż — XXIV Wydział Cywilny.
  • Milanówek i Podkowa Leśna oraz gmin: Błonie, Grodzisk Mazowiecki, Kampinos i Leszno — IV Wydział Cywilny:
  • Żoliborz, Bielany, Ursynów oraz gmin: Izabelin, Łomianki, Góra Kalwaria, Konstancin-Jeziorna, Lesznowola, Piaseczno, Prażmów — VI Wydział Cywilny Rodzinny Odwoławczy.
  • Wola — XXV Wydział Cywilny.

W Sądzie Okręgowym Warszawa-Praga w Warszawie podział wygląda tak, że:

  • I Wydział Cywilny właściwy jest dla dzielnic: Białołęka, Praga Północ, Targówek.
  • II Wydział Cywilny właściwy jest dla dzielnic: Praga Południe, Rembertów, Wawer, Wesoła.
  • III Wydział Cywilny właściwy jest dla miast: Legionowo, Nowy Dwór Mazowiecki, Otwock, Wołomin oraz okolicznych miasteczek i gmin.

Gdzie złożyć pozew o rozwód w Poznaniu?

W Poznaniu sprawa jest mniej skomplikowana. Jest jeden sąd okręgowy – przy ul. ul. Stanisława Hejmowskiego 2, ale także tutaj występuje podział na wydziały, a to, który rozparzy sprawę, zależy od nazwiska pozywającego. Ten podział zna każdy adwokat od rozwodów w Poznaniu:

  • Dla nazwisk zaczynających się na litery A do J – I Wydział Cywilny.
  • Dla nazwisk zaczynających się na litery od K do P – XII Wydział Cywilny.
  • Dla nazwisk zaczynających się na litery od Q do Ż – XVIII Wydział Cywilny.

Gdzie złożyć pozew o rozwód w Łodzi?

Sąd Okręgowy w Łodzi mieści się przy placu Dąbrowskiego 5. Dla miasta Łodzi sprawy rozwodowe rozstrzyga XII Wydział Cywilny. Wdziały I i II Cywilny rozstrzygają sprawy dla okolicznych miast.

Gdzie złożyć pozew o rozwód mieszkając za granicą?

Wszystko zależy od tego, gdzie mieszkają małżonkowie oraz czy mieszkają razem. O tym, gdzie złożyć pozew o rozwód mieszkając za granicą, decydują przepisy prawa międzynarodowego. W przypadku, gdy chodzi o terytorium krajów należących do Unii Europejskiej, papiery rozwodowe złożyć można w kraju zamieszkania małżonków, w kraju ich ostatniego wspólnego zamieszkania, kraju, w którym mieszka współmałżonek składającego wniosek o rozwód, w kraju, w którym wnioskodawca rozwodu mieszka co najmniej pół roku i jest jego obywatelem lub w kraju, w którym mieszka przynajmniej rok.

Przeczytaj więcej w artykule rozwód z obcokrajowcem.

W przypadku państw niezrzeszonych w Unii Europejskiej decydują o tym w jakim sądzie składa się pozew o rozwód, decydują przepisy prawa danego kraju. W tym przypadku trudno o jedną generalną regułę, bo system prawny każdego państwa jest inny.

Pozew rozwodowy złożony — co dalej?

Wniosek o rozwód, jaki zostaje złożony w sądzie, to dopiero początek całego procesu zakończenia małżeństwa. Zanim sąd wyda kompletne papiery rozwodowe, na rozwodzące się małżeństwo czeka batalia, często również o wspólny majątek oraz prawa rodzicielskie do dzieci. Często rozwód bywa nieprzyjemny, a w sentencji sąd wskazuje na winę jednego z małżonków.

Przeczytaj także artykuł o tym, jak się przygotować do rozwodu.

A co jeśli to my otrzymaliśmy pozew o rozwód? Tutaj opisujemy jak odpowiedzieć na pozew rozwodowy. Taką profesjonalną wiedzę posiada też dobry prawnik od rozwodów. W Poznaniu i Warszawie sprawy rozwodowe prowadzi Kancelaria Śledcza. Jej prawnicy nie tylko udzielą porad prawnych o rozwodzie, ale także przeprowadzą przez całą sprawę.

Rozwód to nie tylko bolesne doświadczenie, ale również skomplikowana procedura prawna. Pozew o rozwód należy złożyć w odpowiednim sądzie okręgowym, a jeżeli mieszkamy za granicą, dobrze zapoznać się z przepisami o rozwodzie danego państwa lub skorzystać z usług profesjonalnych prawników z Kancelarii Śledczej.