Kancelaria Śledcza

Zdrada i rozwód często chodzą w parze. Jeśli małżonek Cię oszukuje i nie widzisz już szansy na poprawę swojego małżeństwa, czas na stanowczy krok. Ale w walce o najkorzystniejsze rozwiązanie potrzebujesz dobrych środków – dowodów. Jakie dowody zdrady uznaje sąd i jak je zdobyć?

Dowody zdrady w sądzie – co jest dowodem zdrady dla sądu?

Przepisy milczą na temat tego, czym dokładnie jest zdrada małżeńska. Sądy przyjmują jednak zgodne stanowisko, że zdrada nie powinna być pojmowana jako synonim cudzołóstwa.

Stosunek płciowy z osobą trzecią z pewnością jest poważnym wykroczeniem, które mocno wpływa na rozpad małżeństwa. Jednak naruszenie pożycia małżeńskiego może stanowić już samo nawiązanie relacji uczuciowej z osobą trzecią. Dlatego dowody zdrady męża lub żony nie muszą koniecznie wiązać się z fizyczną zażyłością.

Jak udowodnić zdradę męża lub żony?

Najlepiej przedstawić przed sądem wszelkie dowody na zdradę, które uwiarygodnią winę małżonka. Zastanawiasz się jak zdobyć dowód zdrady? Do dyspozycji masz szeroki wachlarz środków dowodowych.

W postępowaniu rozwodowym sąd ma obowiązek przeprowadzić dowód z przesłuchań stron. Dla Ciebie stanowi do idealny moment do przedstawienia swoich racji oraz okoliczności dowodzących winy współmałżonka. Wnieś o przeprowadzenie dowodów z zeznań świadków, np. członków rodziny lub przyjaciół, którzy potwierdzą Twoje wcześniejsze wyjaśnienia.

Środkiem dowodowym, który trudno będzie podważyć, jest dowód z dokumentów. W praktyce dokumenty nie muszą oznaczać oficjalnych pism, ale nieformalne notatki, e-maile, smsy, czy też bilingi rozmów telefonicznych. Jeśli ich treść obejmuje rozmowy kochanków, będą stanowić silny środek dowodowy, który prawdopodobnie przeważy wynik postepowania na Twoją korzyść. Wiarygodnym środkiem dowodowym są również zdjęcia i nagrania rozmów telefonicznych. Bez pomocy profesjonalnych firm detektywistycznych może być Ci jednak trudno zdobyć takie dowody.

Owoce zatrutego drzewa – dowody zdrady małżeńskiej zdobyte niezgodnie z prawem

Być może słusznie zastanawiasz się, czy niektóre środki dowodowe, takie jak zdjęcia wykonane z ukrycie albo nagrania rozmów telefonicznych pozyskane bez wiedzy podsłuchiwanych, naruszają ich dobra osobiste. A co za tym idzie, czy takie dowody zdrady zostaną w ogóle uznane przez sąd?

Co do zasady tak jest. Jednak poglądy przedstawicieli doktryny w tej kwestii stoją na stanowisku, że małżonkowie mogą korzystać z wszelkich środków dowodowych dla wykazania rozpadu pożycia małżeńskiego. To stanowisko zdaje się potwierdzać linia orzecznicza. Sąd Najwyższy stwierdził, że dopuszczalne jest posługiwanie się w procesie dowodem z nagrania rozmowy telefonicznej, nawet jeśli jej uczestnicy nie wiedzieli, że są nagrywani.

Zdrada a rozwód z orzeczeniem o winie

Podstawową przesłanką orzeczenia rozwodu jest zaistnienie trwałego i zupełnego rozkładu pożycia małżeńskiego. Może to nastąpić z winy jednego lub obu małżonków albo w sposób niezawiniony. Jeśli wiesz, że współmałżonek nie jest Ci wierny, złóż pozew rozwodowy z orzeczeniem o winie. Jedną z przesłanek uznania małżonka za wyłącznie winnego rozpadu pożycia małżeńskiego jest zdrada. Jeśli uda Ci się udowodnić ją przed sądem, istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że sąd wyda wyrok orzekający winę współmałżonka za rozpad waszego związku.

Jak zdobyć dowody zdrady żony lub męża?

Jeśli nie wiesz, jak znaleźć dowody zdrady, masz trzy opcje – działasz na własną rękę, wynajmujesz profesjonalistów albo równolegle korzystasz z obu rozwiązań. Zanim zgłosisz się do biura detektywistycznego, warto podjąć samodzielne kroki. Co możesz zrobić? Bądź bardziej czujny. Badaj nastroje współmałżonka. Prowokuj niewygodne tematy. Jeśli partner lub partnerka zaczynają się denerwować, to znak, że coś może być na rzeczy.

Niezbyt elegancką, ale skuteczną metodą, jest regularne sprawdzanie telefonu oraz komputera współmałżonka. O ile nie należy on/ona do tych ostrożnych, na obu urządzeniach możesz odkryć smsy lub maile potwierdzające zdradę. Gdy jednak te działania nie przyniosą zamierzonych skutków, poproś o pomoc specjalistów. Biura detektywistyczne mogą dostarczyć Ci twardych dowodów w postaci zdjęć i nagrań rozmów telefonicznych. W ten sposób niewierny małżonek może zostać nakryty na gorącym uczynku.

Istnieje co najmniej kilka metod na to, jak udowodnić zdradę męża lub żony. Jeśli wiesz, że Twój partner lub partnerka nie są wierni, nie czekaj dłużej i zacznij zbierać dowody.