Kancelaria Śledcza

Czasami w ironicznych żartach mówi się, że wspólny kredyt może być trwalszy od samego małżeństwa. I o ile rozwód to rzecz, z której rzadko kiedy można stroić sobie żarty, to w powtarzanym dowcipie może być ziarno prawdy. Czy jednak można podzielić kredyt po rozwodzie? Jak wygląda podział majątku i kredytu w przypadku rozwodu?

Czy można podzielić kredyt po rozwodzie?

Generalnie przyjmuje się, że przy podziale majątku dzieli się aktywa posiadane przez małżeństwo. Kredyty, czyli zaciągnięte zobowiązania to pasywa, które jako takie podziałowi nie podlegają. To znaczy, że podział majątku po rozwodzie a spłata kredytu, to tak naprawdę dwie odrębne sprawy. Dla banku nie liczy się bowiem, czy osoby zapisane na umowie pozostają małżeństwem, czy też nie.

Dostałeś żądanie rozwodu? Przeczytaj jak się przygotować do rozwodu i jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy.

W przypadku podziału majątku przez małżeństwo przed rozwodem, może ono wystąpić do banku o zmianę umowy kredytowej, zostawiając w niej tylko jednego z małżonków. Bank może się na to zgodzić, ale zazwyczaj robi to tylko w sytuacji, gdy dochody osoby, której nazwisko dalej ma widnieć na umowie, będą dostatecznie duże, by dalej spłacać kredyt. Ale wcale nie musi się tak stać – dla banku posiadanie dwóch dłużników, od których może egzekwować spłaty, to sytuacja wygodniejsza. W tym przypadku nie ma znaczenia czy sprawa dotyczy sytuacji: rozwód a kredyt gotówkowy, rozwód a kredyt mieszkaniowy, czy też rozwód a kredyt hipoteczny.

Jak podzielić mieszkanie z kredytem po rozwodzie?

Mieszkanie na kredyt a rozwód to jedna z najbardziej palących kwestii w przypadku spłat majątku podzielonego po rozwodzie. I to o podział mieszkania własnościowego po rozwodzie toczą się największe boje. Jeżeli byli już małżonkowie doszli do porozumienia, komu przypada mieszkanie i kto będzie je spłacał, sytuacja się upraszcza. Jednak jeśli nie doszło do zmiany umowy kredytowej, to analogicznie do tego, co wspomniano wcześniej, bank może dochodzić długu od obojga małżonków. I sytuacja znów się komplikuje, gdy małżonek, któremu mieszkanie przypadło, przestanie nagle je spłacać. Wówczas drugi, który mieszkania nie ma, będzie na dodatek musiał za nie zapłacić, jeżeli bank się o spłaty upomni. Orzeczenie sądu o podziale majątku po rozwodzie w przypadku kredytu nic nie da.

Tutaj dowiesz się jak złożyć pozew rozwodowy krok po kroku.

Podobnie wyglądała sprawa z kredytem hipotecznym przy rozwodzie. Ponadto, gdy po podziale majątku mieszkanie objęte kredytem czy hipoteką po rozwodzie przypadało jednemu z małżonków, ale oboje je spłacali, to drugi zostawał z niczym. Co wówczas? Do niedawna w spornej sytuacji rozwód a kredyt hipoteczny nie było jednego rozwiązania. Jeśli sprawy trafiały do sądów, te różnie ją rozstrzygały. Jedne dzieliły majątek, jakby hipoteki nie było, inne brał pod uwagę inne możliwości.

Podział majątku a kredyt hipoteczny

Może być tak, że sąd wskaże jednego z małżonków, jako osobę uprawnioną do danej nieruchomości, ale także do spłaty kredytu. Tyle, że takie postanowienie, jak już wspomniano, wiążące jest tylko dla małżonków, a przed bankiem dalej będą oni na równych prawach kredytobiorcami, co oznacza, że od obojga bank może domagać się spłaty i ewentualnie dochodzić długi.

Podpowiadamy jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy

Na początku 2019 roku o tym jak podzielić kredyt hipoteczny po rozwodzie orzekł Sąd Najwyższy. I choć statut byłych małżonków wobec banku się nie zmienia, to nieco ułatwia to sprawę późniejszego rozliczenia spłaconego kredytu przy podziale majątku. Sąd Najwyższy ustalił, że w sprawach typu rozwód a kredyt hipoteczny, gdy spłata mieszkania po rozwodzie doprowadziła do wzbogacenia jednego z byłych małżonków kosztem drugiego, powinna być przez tego pierwszego uregulowana na rzecz drugiego małżonka. Innymi słowy, Sąd Najwyższy zdecydował, że dochodzenie zwrotu części spłat hipoteki, spłaconej przez jednego z małżonków od drugiego po podziale majątku wspólnego, jest możliwe. Chodzi więc o tak zwany regres za spłatę kredytu hipotecznego za nieruchomość, której się już nie posiada, bo przypadła w udziale drugiemu małżonkowi. Warto nadmienić, że w tym przypadku dla kredytu hipotecznego nie ma znaczenia czy rozwód był z orzeczeniem o winie.

Tutaj wliczamy ile kosztuje wynajęcie adwokata w sprawie rozwodowej.

Rozwód, podział majątku, kredyt na mieszkanie. Przywołanie tych haseł razem może naprawdę przyprawić o nerwy i zawrót głowy. To skomplikowane sprawy, które niestety mogą faktycznie przedłużać trwanie związku pomimo rozwodu. Dlatego najlepiej w takim przypadku skorzystać z pomocy fachowców. Na pytanie co z kredytem po rozwodzie odpowiedź pomogą znaleźć eksperci prawni z Kancelarii Śledczej.