Od lat liczba rozwodów w Polsce się nie zmienia i wynosi ok. 65 tys. W znacznej większości przypadków – aż 74% – sądy dają rozwód bez orzekania o winie małżonków. To stosunkowo najmniej bolesna i najszybsza droga, by zakończyć małżeństwo. Jak załatwić taki rozwód?
Rozwód bez orzekania o winie to specyficzny rodzaj zakończenia małżeństwa, w przypadku którego małżonkowie są niejako zgodni co do tego, że ich wspólne życie dobiegło końca. W pozwie o rozwód bez orzekania o winie jedna ze stron zaznacza, że chce rozwodu bez orzekania o winie i wskazuje zasady zakończenia ich małżeństwa, w tym np. ewentualne alimenty i sposób opieki nad dziećmi, a druga strona tych ustaleń nie kwestionuje w odpowiedzi na pozew rozwodowy.
Przeczytaj także: Jak napisać odpowiedź na pozew rozwodowy?
Jeżeli żądanie zakończenia małżeństwa bez orzeczenia o winie w pozwie o rozwód się nie znajdzie, to zgodnie z prawem sąd musi orzec o winie.
Według danych GUS, niezgodność charakterów jest jedną z głównych przyczyn orzekanych rozwodów – dotyczy jednej trzeciej z nich.
Trzeba jednak zaznaczyć, że tak krótkie określenie sedna sprawy to za mało. Wskazana w pozwie bez orzekania o winie z powodu niezgodność charakterów, owa niezgodność musi zostać odpowiednio uzasadniona i poparta przykładami. Mogą one dotyczyć np. metod wychowania dzieci czy zarządzania wspólnym majątkiem lub np. kwestii wiary i religii. Pozew musi wskazać też na negatywne skutki tej niezgodności dla małżeństwa.
Przeczytaj także: Brak zaufania w małżeństwie? Tu dowiesz się jak sprawdzić partnera.
Pozew o rozwód bez orzekania o winie powinien spełniać wszelkie ogólne wymogi dotyczące pozwu o rozwód. Dodatkowo, jak wspomniano, pozew taki musi zawierać żądanie orzekania bez winy oraz ustalenie zasad zakończenia małżeństwa. Pozew o rozwód składa się we właściwym sądzie okręgowym.
Przeczytaj jak złożyć pozew rozwodowy krok po kroku.
Wzór pozwu o rozwód bez orzekania o winie dla małżonków można bez problemu znaleźć w internecie. Jednak korzystanie z gotowca jest ryzykowane – po pierwsze istnieje ryzyko, że będzie zawierał błędy, po drugie (i ważniejsze) – każda sprawa rozwodowa jest inna i wymaga indywidualnego podejścia. Porad prawnych w sprawach o rozwód i jak złożyć pozew o rozwód bez orzekania o winie udzielą profesjonaliści z Kancelarii Śledczej.
Trudno, nawet z małą dokładnością, określić ile trwa rozwód bez orzekania o winie. Wszystko zależy od konkretnego przypadku i sądu, przed którym się go domagamy.
Jeżeli domagamy się rozwodu bez orzekania o winie, to sytuacja jest o tyle komfortowa, że czasem, by zakończyć małżeństwo wystarczy tylko jedna rozprawa, która trwa zaledwie ok. pół godziny.
Gdyby domagać się rozwodu z orzeczeniem winy, sprawa się komplikuje, a procedury sądowe wydłużają.
Czas oczekiwania na rozprawę rozwodową zależy sądu, w którym składamy pozew – tego ilu ma sędziów i jak bardzo jest obciążony sprawami. W dużych miastach oczekiwanie na termin rozprawy może zająć nawet pół roku. W mniejszych do kilku miesięcy. Zazwyczaj mówi się o ok. 3 miesiącach od złożenia pozwu do pierwszej rozprawy.
Koszt sprawy rozwodowej w dużej mierze zależy od jej trwania i skomplikowanie (gdy wymaga specjalnych ekspertyz itp.). Dlatego, biorąc pod uwagę, że rozwód bez orzekania o winie może odbyć się już na jednej rozprawie, koszty będą niższe. Zazwyczaj koszty te ponosi strona przegrana, jednak wobec tego, że rozwód odbywa się bez orzeczenia o winie, czyli – przynajmniej w pewnym sensie – za zgodą stron, sąd rozdzieli koszty równomiernie na byłych małżonków.
Przy składaniu pozwu o rozwód pozywający musi wpłacić 600 zł stałej opłaty sądowej. Po orzeczeniu rozwodu bez winy sąd zwraca powodowi połowę tej kwoty.
Przeczytaj także: Ile kosztuje wynajęcie adwokata w sprawie rozwodowej?
W przypadku pozwu o rozwód bez orzekania o winie z dziećmi sprawa robi się nieco bardziej skomplikowana, bo pozew musi zawierać dodatkowe informacje. Obowiązkowo należy ustalić wysokość alimentów, jakie jedna ze stron będzie płacić na wspólne małoletnie dzieci. Do tego należy ustalić także zasady kontaktu i sprawowania opieki nad dziećmi.
Jednym z często przywoływanych przez małżonków argumentów za rozwodem bez orzekania o winie jest chęć szybkiego załatwienia sprawy, bez dodatkowego pogorszania wspólnych relacji. Rozwód taki odbywa się zazwyczaj bez przesłuchiwania dodatkowych świadków, sąd słucha jedynie stron. A to oznacza, że małżeństwo na sali sądowej może uniknąć „prania brudów” i przerzucania się oskarżeniami.
Jednak pozew o rozwód bez orzekania o winie rodzi inne istotne konsekwencje dotyczące alimentów na byłego już małżonka.
W przypadku pozwu o rozwód i alimenty z winą sytuacja jest zazwyczaj jasna – sąd przyznaje alimenty jednej stronie, a wypłaca jest storna winna rozpadu małżeństwa. Inaczej jest w przypadku rozwodu bez orzekania o winie, kiedy alimenty przysługiwać mogą jedynie w przypadku, gdy jedna strona zostaje w niedostatku. Dodatkowo alimenty takie można pobierać przez maksymalnie 5 lat od rozwodu.
Rozwód bez orzeczenia o winie to na pewno najszybszy sposób, by rozwiązać małżeństwo. Jednak przed wniesieniem pozwu warto jak najwięcej kwestii mieć już ustalonych z małżonkiem. A na uwadze warto mieć, że pozew bez orzeczenia o winie rodzi duże konsekwencje w sprawie alimentów.